تبلیغات
گرافیک جوان - اهمیت رنگها در طراحی وب | ایده ای تازه

بسمه تعالی
با سلام و درود !
من یه جوانی هستم از دیار ایران و تو عرصه طراحی و گرافیک تازه کارم امیدوارم با پیشنهادات و نظرات خوبتون ، بر تجربه و یادگیریم افزوده بشه
در ضمن دوستانی که در عرصه گرافیک مثل من تازه به این عرصه قدم گذاشتن و مایل به همکاری در این بلاگ هستن پیام بزارن
در ضمن سعی میکنم مطالبی که از نظر خودم جالب و آموزنده و تاثیر زیادی تو طراحی داره که امروزه کمتر به اون توجه میشه رو بزارم از این رو ممکنه دیر به دیر آپدیت کنم .

موفق باشین
یاحق


مرتبه
تاریخ : شنبه 17 تیر 1391
اهمیت رنگ ها
آیا تاکنون به اثر لحظه ای که وب سایت شما بر روی بازدیدکنندگان سایت در لحظه ورود میگذارد فکر کرده اید؟ و آیا میدانید که این اثر چقدر بر روی جلب اطمینان و اعتماد بازدیدکنندگان سایت شما مهم است ؟ اولین اثر بر روی ضمیر ناخودآگاه بازدیدکنندگان سایت شما...
منبع : ITTutorial.ir

به صورت اتوماتیک اثر بسیار زیادی میگذارد و بازدیدکنندگان سایت شما معمولا نمیتوانند جلوی این اثر را بگیرند. و در بسیاری از موارد کار با ایجا نمیرسد که مطالب سایت شما را مورد ارزیابی قرار دهند و بسیار ممکن است تمامی زحمات شما به هدر رود. ضرب المثل قدیمی (البته در حوزه وب و با قدمت ۱۰ سال) است که میگوید : بازدید کننده باید طی ۹ ثانیه با سایت شما ارتباط برقرار کرده و هدف اصلی سایت را متوجه شود.

شاید شما تا کنون به این نکته فکر کرده اید که مقوله عکس و کیفیت آن بر روی بازدیدکننگان سایت بسیار مهم میباشد، البته عکسی که در بنر سایت استفاده میکنید بسیار مهم است و میتواند بسیار اثرگذار باشد و نیز بتواند خود به تنهایی گویای تمامی کسب و کار و تجارت شما باشد، اما آن چیزی که بر روی اثر لحظه اول بسیار تاثیر گذار است، عکس هم نیست !

جواب تمامی سئوالهای بالا “رنگ” میباشد. بله این رنگ  و رنگهای بکار گرفته شده در وب سایت و یا طرحهای شماست که حس اطمینان، راحتی، قدمت و . . . را بسیار سریع در ذهن و ضمیر ناخودآگاه بازدیدکنندگان سایت شما رقم میزند. و اینجاست که بحث “روانشناسی رنگها” و “هارمونی رنگها” به میان میاید و این مطلب به ظاهر ساده اما مهم حلقه گمشده اکثر وب سایتهای نا موفق میباشد، مخصوصا که اگر وب سایتی در راه کسب و کار راه اندازی شده باشد این مطلب که شما بتوانید اعتماد و اطمینان بازدیدکنندگان را جلب نمایید بسیار مهم میباشد.رنگها بر روی تمامی ما اثرگذار هستند و این مطلب از لحاظ علمی ثابت شده است.

این مطلب (منظور انتهاب رنگهای مناسب) در کمپانی های بزرگ بیشتر به چشم میخورد و مشاهده مینماییم که این شرکت ها برای تولید یک محصول و قبل از تصمیم گیری در باره شکا و ظاهر آن توسط تیم تحقیق و توسعه در باره بازار هدف و طیف مشتریان تحقیق کرده و بهترین رنگ و هارمونی رنگ را برای محصولاتشان انتخاب مینمایند. در زمینه هارمونی رنگها و روانشناس رنگها کتابهای زیادی به زبان انگلیسی و بعضا فارسی چاپ شده است.

پس یکی از مهمترین وظائف شما بعنوان طراح این است که در مطمئن شوید در طرحهای خود بهترین ترکیب رنگ را برای انتقال یک حس خوب به بازدیدکننده منتقل کرده اید. اولین قدم این است که بت توجه به نوع فعالیت سایت و سازمان یا شرکت رنگ اصلی را برگزینید و با توجه به رنگ اصلی و با کمک نرم افزارهای انتخاب رنگ مابقی رنگها را برگزینید. اما حتما شما تا کنون با بعضی از تستهای روانشناسی مبنی بر رنگ آشنا شده اید. اصولا هر رنگ معنی و مفهوم (یه معانی) خاصی را دارد و هر رنگ میتوانید احساس خاصی را در فرد بازدیدکننده ایجاد کند. برای مثال در پایین معنی و مفهوم چند رنگ را برای شما آورده ایم :

قرمز : عشق – مقاومت – احساس قدرت – انرژی – هیجان – خطر – رهبری و . . .

نارنجی : راحتی – دوستی – اطمینان – اعتماد – جرات – استواری – سرزندگی و . . .

زرد : کنجکاوی – هوش – شفافیت – سرگرمی – احتیاط – خوشی و . . .

سبز : هماهنگی – طبیعیت یا طبیعی بودن – شفا دادن – زندگی – سلامتی – پول و . . .

آبی : بردباری – عشق و علاقه – صلح – آسایش خاطر – قابلیت اطمینان – ثبات و پایداری و . . .

بنفش : آزادی – استقلال – اصالت – جاه طلبی – وقار – مقام – تجمل و . . .

قهوه ای : خاکی بودن – طبیعت – ماندگاری – راحتی – اعتبار – اولین بودن و . . .

سیاه  :  ظرافت – زیبایی – وقار – کمال – مهیج – قدرت – آداب و رسوم – سبک و روش و  . . .

سفید : کیفیت – آسان – سادگی – پاکیزگی – خلوص و پاکی – شادابی و . . .

اینها همگی حسهایی هستند که در چشم و ذهن بازدیدکنندگان به سرعت اثر میگذارد و میتوان با سادگی و با انتخاب رنگ و ترکیب رنگ مناسب پیغام خود، شرکت و یا سازمان خود را به بازدیدکنندگان القاء نمایید. برای مثال رنگ نارنجی در بسیاری از سایت ها رنگ اصلی بشمار میرود و این دقیقا احساسی است که باید بین شخص آموزش دهنده و آموزش گیرنده ایجاد شود. حس دوستی، اطمینان و راحتی بهترین حسهایی هستند که در سر کلاس درس میتوانید اثر گذار و مثبت واقع شوند .

شما باید وقت و انرژی زیادی را صرف پیدا کردن رنگ صحیح و پیغامی که میخواهید در ضمیر ناخودآگاه بازدیدکنندگان ایجاد نمایید و ایجاد ارتباط بین این ۲ عنصر بگذارید و در نهایت تفاوت نهایی در کار شماست که میتواند فاصله بین ضرر و سود را برای طرح نهایی شما تعیین نماید.

طبقه بندی: رنگ ها در طراحی، 
برچسب ها: اهمیت رنگها در طراحی وب،
ارسال توسط گرافیست جوان
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی