تبلیغات
گرافیک جوان - تأثیر رنگ‌ها در طراحی، از دیدگاه قرآن | ایده ای تازه

بسمه تعالی
با سلام و درود !
من یه جوانی هستم از دیار ایران و تو عرصه طراحی و گرافیک تازه کارم امیدوارم با پیشنهادات و نظرات خوبتون ، بر تجربه و یادگیریم افزوده بشه
در ضمن دوستانی که در عرصه گرافیک مثل من تازه به این عرصه قدم گذاشتن و مایل به همکاری در این بلاگ هستن پیام بزارن
در ضمن سعی میکنم مطالبی که از نظر خودم جالب و آموزنده و تاثیر زیادی تو طراحی داره که امروزه کمتر به اون توجه میشه رو بزارم از این رو ممکنه دیر به دیر آپدیت کنم .

موفق باشین
یاحق


مرتبه
تاریخ : دوشنبه 19 تیر 1391
رنگ ها در قرآن
رنگ‌ها آنچنان در روح و روان آدمی اثر می‌گذارند كه موجب تغییر رفتار وی می‌شوند و این نوع تغییر به تحول در خصوصیات و شخصیت افراد منجر می‌شود. انسان و رنگ زیرمجموعه‌ای از نظام كل و جهان هستند، لذا انسان و رنگ و طبیعت دائماً در تعامل با هم بوده و در نهایت انسان محصور در چهاردیواری طبیعت را تحت تأثیر كلی و محسوس قرار می‌دهند...
منبع : Aftab.cc

با عدم جایگزینی صحیح رنگ در مكان خاص خود و به‌كارگیری نادرست آن در محیط‌های انسانی، صدمات روحی شدیدی بر انسان وارد خواهد آمد. یك رنگ بخش میانی مغز را تحریك می‌كند و در نتیجه بر اعصاب و روان انسان اثر می‌گذارد. دین مبین اسلام به طور ظریفی اثرات حداقل و ضعیف را در نظر دارد و اینكه این اثرات ضعیف چه مثبت و چه منفی در صورت تكرار، می‌توانند منجر به تأثیر كلی و محسوس شوند، لذا در همین رابطه دستورات خاصی در مورد انتخاب رنگ داده است كه در ادامه خواهد آمد.

تأثیر رنگ زرد : حالت تحریك كننده ذهنی و هوشی دارد و شدیداً موجب تقویت فكر انسان می‌شود، موجب آرامش و خوشحالی در روحیه انسان می‌شود به طوریكه در قرآن به آن اشاره شده است: «صفراء فاقع لونها تسر الناظرین» اثر تحریك‌كنندگی آن بر فشار خون و تنفس كمتر از قرمز است، این رنگ بیشتر اثر تلقینی دارد. این رنگ، رنگ روحانی، ایده‌آل و فیلسوفی و تحریك كننده فكر و آرام كننده برخی حالات عصبی است. در آیات قرآن 5 مورد از رنگ زرد استفاده شده كه یك مورد آن اشاره به تأثیر شادی‌بخش رنگ زرد دارد: «انها بقره صفراء لونها تسر الناظرین» (سوره بقره آیه 69)

تأثیر رنگ قرمز : نبض را سریع می‌كند، فشار خون را بالا می‌برد، تنفس را افزایش می‌دهد، خاصیت اشتهاآوری دارد، نیروبخش، محرك، تسكین دهنده برخی بیماری‌های پوستی، در كوتاه مدت روان شخص را تحریك می‌كند؛ رنگ قرمز می‌تواند زمینه‌ساز و یا محرك شهوت و آشفتگی در انسان باشد. توجه به این نكته در استفاده از رنگ قرمز در طراحی‌ها ضروری است كه رنگ قرمز برای مدت كوتاهی برای انسان خوشایند است ولی پس از مدتی آزاردهنده شده و باعث اذیت روانی و ایجاد خستگی می‌شود.

تأثیر رنگ آبی : این رنگ موجب افزایش فعالیت‌های حیاتی سلول‌ها می‌شود، انسان در مواجهه با این رنگ احساس آرامش مطبوعی می‌كند، تأكید به نگاه كردن به آب و آسمان در اسلام، مؤید این امر است. تماس مداوم با این رنگ حتی در سطح وسیع ایجاد خستگی یا اثر سوء ندارد، لذا می‌تواند در محیط كار و زندگی مورد استفاده قرار گیرد، حرارت اضافی بدن را كاهش می‌دهد، آرام كننده و طراوت بخش سیستم اعصاب است، این رنگ درهای رحم و شفقت و فهم را باز می‌كند.

تأثیر رنگ سبز : برای محیط كار و زندگی بسیار مناسب است. و اثر مفرح و ملایمی دارد كه تماس مداوم با آن اشكالی ایجاد نمی‌كند. در آیات قرآن زیباترین رنگی كه معرفی شده، رنگ سبز است كه بساط بهشتیان و جامه‌های حریر و ابریشم آن‌ها به رنگ سبز است. «و یلبسون ثیاباً خضراً من سندسٍ و استبرق» ( و جامه‌هایی سبز از پرنیان نازك و حریر ستبر می‌پوشند.) (كهف، آیه 31)

«متكئین علی رَفرَفٍ خضر و عبقری حسان» (بر بالش سبز و فرش نیكو تكیه زده‌اند) (الرحمن، آیه 76)

«عالیهم ثیابُ سندسٍ خضر و استبرق» (بهشتیان را جامه‌های ابریشمی سبز و دیبای ستبر در بر است) (انسان، آیه 21)، علاوه بر این‌كه بساط بهشتیان در قرآن به رنگ سبز توصیف شده، آیات دیگر كه اشاره به روییدن گیاهان در سطح زمین دارد، دلالت بر تأثیر مفرح و ملایم رنگ سبز می‌كند.

تأثیر رنگ سفید : رنگی ملیح و براق، گریزاننده میكروب‌ها و علامت پاكی است. لباس سفید باعث می‌شود انسان آنگونه كه هست جلوه‌گر شود و از طرفی نوعی اثر دلگشا و روحانی دارد.

در اسلام استفاده از رنگ سفید در لباس فراوان توصیه شده است. پیامبر اكرم (ص) می‌فرمایند: «البسوا البیاضَ فانّه الطّیب و اَطهر و اَكفِنوا فیه موتاكُم»، «جامه سفید بپوشید كه آن نیكوترین و پاكیزه‌ترین رنگ‌هاست و مردگان خود را در آن كفن كنید».

در قرآن كریم آنجا كه سخن از بهشتیان و بندگان جاوید، رحمت الهی، باده‌های لذیذ بهشتی و از معجزه موسی است، از رنگ سفید استفاده شده است. «یوم تبیّض وجوه تسوّد وُجوه» (روزی كه چهره‌هایی سپید و چهره‌هایی سیاه شود) (آل عمران، آیه 10)، «بیضاء لذّه للشّاربین» (باده‌ای سخت سپید كه نوشندگان را لذتی خاص می‌دهد) (صافات، آیه 46)، «وَاضمُم یَدَكَ الی جَناحِك تخرج بیضاء من غَیر سُوء» (دست خود را به پهلویت ببر، دستت سپید بی‌گزند بر می‌آید) (طه، آیه 22)، گاهی اوقات استفاده از رنگ سفید در پیش‌زمینه طرح و استفاده از یك رنگ دیگر در وسط طرح، تأثیر بسیار زیادی در بیننده می‌گذارد.

تأثیر رنگ سیاه : برخلاف رنگ‌سفید، سیاه، رنگی بی‌تحرك و ساكت و ساكن و غیرمتحرك است و ضمن عدم ایجاد هر گونه تحریك روانی و جسمانی باعث كاهش سایر فعالیت‌ها می‌شود و سستی و كندی را حاصل می‌شود، تسخیركننده و متأثر كننده است، لذا توصیه شده كه از پوشیدن لباس سیاه مگر در مواقع لزوم خودداری شود. حضرت علی (ع) می‌فرمایند:«لا یَلبِسُوا السّواد فانّه لِباسُ فِرعون» (لباس سیاه نپوشید كه آن، لباس فرعون است.)

در قرآن نیز چهره‌های زشت و كریه و جهنمی به رنگ سیاه توصیف شده است:«یوم القیامه تری الذینَ كذّبوا علی الله وجوههم مسوّده» (روز قیامت كسانی را كه بر خدا دروغ بسته‌اند، سیاه می‌بینی) (زمر، آیه 60)

تأثیر رنگ خاكستری : خاكستری، رنگی ا‌ست آزاد از هرگونه محرك یا گرایش درونی، نه اضطراب آفرین است و نه آرام بخش.این رنگ موجب می‌‌شود كه چشم و اعصاب دچار خستگی و ملامت نشود، زیرا اعصاب چشم نه اجباری دارند كه مانند موجهه با سفیدی، با شدت آن مقابله كنند و نه مجبورند كه مانند مواجهه با سیاهی فشاری را متحمل شوند.

اولدهرینگ، فیزیولوژیست مشهور چنین گفته است «چشم و اعصاب همیشه تمایل بیشتری به رنگ خاكستری دارند و موقعی كه این رنگ وجود نداشته باشد، فقدانش ناراحتی ایجاد می‌كند، زیرا آرامشی كه در اثر رنگ خاكستری به وجود می‌آید از بین می‌رود. اثر آرام‌بخشی را كه در اثر رنگ‌های هارمونی روی اعصاب انسان می‌گذارد همان اثر را رنگ خاكستری نیز دارد. اثرات روانی رنگ خاكستری باعث شده است كه از دید روانشناس رنگ‌های اصلی شامل زرد، آبی، قرمز، سبز به اضافه دو رنگ خنثی یعنی سفید و سیاه باشند. در حالی كه رنگ‌های اصلی از نظر نقاش زرد، قرمز، آبی و از نظر فیزیكدان قرمز، آبی و سبز است.»

رنگ‌های آبی، سبز و خاكستری تعدیل كننده نیازهای روحی و روانی انسان بوده در نهایت تأمین‌كننده سلامت چشم و تعادل جسم و روح انسان است، لذا پروردگار یكتا در خلقت طبیعت، حكمتی داشته است كه بیشترین رنگ در طبیعت را سه رنگ سبز و آبی و خاكستری قرار داده است و دعوت به سیر در روی زمین علاوه بر جنبه تنبّه و توجه به آیات الهی تأثیر آرام‌بخش و حفظ تعادل روحی و عصبی در انسان است در نتیجه تماس با طبیعت كه در آن انسان یا با رنگ مفرّح و نشاط آور سبز و یا با رنگ آرام‌بخش آبی و یا رنگ متعادل و بی‌تفاوت خاكستری سروكار دارد به طور طبیعی تحریك می‌شود و كسل و ملول و خسته نمی‌شود.

طبقه بندی: رنگ ها در طراحی، 
برچسب ها: تأثیر رنگ‌ها در طراحی، از دیدگاه قرآن،
ارسال توسط گرافیست جوان
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی